ראיון עם איליין קנינגהאם (2010)

ב-2010 פורום רומח הדרקון בישראל יצר קשר עם הסופרתאיליין קנינגהאם שספריה "צלל אלף" ו-"שיר אלף" יצאו באופוס והיא הסכימה להתראיין

 

ראיון עם איליין קנינגהאם

שלום, איליין, אנחנו מודים לך על הראיון.

 

1.      האם תוכלי לספר לנו על אילו פרויקטים את עובדת בימים אלו?

הספר הבא שייצא לאור הוא "מכשפת החורף", הרפתקת פנטזיה המתרחשת בגולאריון, העולם של משחק תפקידים חדש בשם Pathfinder. הוא מתוכנן לצאת באוקטובר 2010. אני כעת כותבת את בת הנחש. זהו ספר של הממלכות הנשכחות המתרחש בתקופת המהדורה הרביעית. הוא מתמקד באזריה קרולנובר, בתו של אליית', והוא ייצא לאור במהלך 2011.

 

2.      האם בספר בת הנחש נגלה מה קרה לאברמיט לאחר מגפת הלחשים (המעבר למהדורה הרביעית של הממלכות הנשכחות)?

בוא ונאמר שגורלה של אברמיט הוא חלק גדול מהסיפור.

 

3.      כשכתבת את "צלל-אלף", האם ידעת שהוא יהיה הראשון בסדרה? או האם כתב אותו כספר בדיד ורק בגלל הצלחתו התבקשת לכתוב לו ספרי המשך?

סדרת ההרפרים נכתבה במקורה כדי לשמש רצף של ספרים בדידים. ארילין, דנילו ת'אן ואליית' קרולנובר עוררו מספיק עניין כדי שהעורכים יבקשו ממני לכתוב ספרי המשך.

 

4.      מדוע החלטת לפצל את הדמויות הראשיות לאחר הספר הראשון ולאחד אותן רק בספר הרביעי?

למעשה, זאת הייתה ההחלטה של העורך שלי. שיר-אלף, הספר השני, היה בעיקרו ספר על טרובדורים, והעורך חשב שהסיפור יעבוד טוב יותר אם דנילו יהיה הדמות המרכזית. הוא חשב שארילין, שבעצמה אדם חזק אופי ודעתני, תגנוב את ההצגה ותיקח את אור הזרקורים. אני גם חושדת שהעורך אהב יותר את דנילו מאשר את ארילין.

 

5.      סידרת "שירים וחרבות" (הכוללת את "צלל אלף" ו"שיר אלף") מונה חמישה ספרים שבכולם הדמות/יות הראשית/יות הן ארילין ודנילו, חוץ מהספר הרביעי ת'ורנהולד. איך הוא משתלב בסדרה?

כל ספרי סידרת "שירים וחרבות" להוציא "כדורי החלום", הוצאו במקור כחלק מסדרת ההרפרים.

ת'ורנהולד היה אמור לשמש מעין ספר ביניים שיתחיל לתאר את פירוק ההרפרים ומשפטו של קלבן ארונסון, שבעקבותיו הוא פורש ומקים ארגון אחר דמויי ההרפרים, כאשר הכוונה היתה שסופרים נוספים ימשיכו את קו העלילה משם.

למרבה הצער- אף אחד לא אמר לי שהוחלט לבטל את הסידרה לאחר מכן, והתוצאה היא שהספר נשאר עם סוף די פתוח.

כאשר מכשפי החוף החליטו לוותר על ספרי ההרפרים, הם הוציאו את הספרים שכתבתי עבור ההרפרים מחדש תחת הסדרה "שירים וחרבות".

מאחר שקלבן ודנילו (וגם ארילין) מגיחים שם לכמה רגעים, הוחלט לכלול את הספר בסדרה, למרות שלדעתי הוא אינו מהסידרה.

 

6.      מלבד ספרי הממלכות, אילו ספרים אחרים כתבת?

מרבית עבודתי התמקדה בעולמות משותפים (ספרים בהם כותבים גם סופרים אחרים): מלחמת הכוכבים (מסע אפל), Pathfinder (מכשפת החורף), ספלג'אמר (הדרקונית הזוהרת) וספר בשם "הנבל האדום כדם" במסגרת Everquest (ספרים כדוגמת סדרת כישוף, בה הקורא בוחר את עלילת הספר). כתבתי גם שני ספרי פנטזיה אורבנית, סדרת הבלש משנה הצורה בשם צללים באפלה וצללים באור כוכבים. כתבתי גם כמה נובלות ועשרים ומשהו סיפורים קצרים, שתשעה מהם מתרחשים בעולמות שאני יצרתי.

 

7.      בספר שלך בעולם הספלג'אמר, הדרקונית הזוהרת, האם קיבלת את העלילה מהעורכים או שהייתה לך יד חופשית? (עולם הספלג'אמר הינו עולם בו קיים מבוכים ודרקונים בחלל. הניסיון לא הצליח והפרויקט נגנז לאחר כמה שנים בלבד. בכל מקרה, עדיין ניתן לראות ספינת ספלג'אמר בספר "צרתו של פיינדר" מאת ג'ף גראב).

אין לי ספק, כי הספר הזה הוא הפרויקט המוזר ביותר שאי פעם עבדתי עליו. הסדרה הייתה צריכה לכלול ששה ספרים שנכתבו על ידי ששה סופרים שונים (בסופו של דבר הספר החמישי נכתב על ידי נייג'ל פינדלי, שכתב גם את הספר השני), אבל לא היה "מדריך לסופרים" ולא היה לי מושג כיצד עמדו לפתור את התעלומה המרכזית של הסדרה. כשהתחלתי לכתוב את הדרקונית הזוהרת, הספר הרביעי בסדרה, קיבלתי לידי את הספר הראשון, עותק מודפס של הספר השני ומתווה של הספר השלישי. לא היה לי מושג מה הולך לקרות בספרים חמש ושש,  ולאיזה כיוון הספר הרביעי היה צריך ללכת. כששאלתי היכן הסיפור היה צריך להסתיים, הם אמרו, "אם תלכי רחוק מדי, נאמר לך". במשך זמן מה, התנהגתי כמו ילדה, והתחלתי לעשות צרות כדי לראות היכן היו הגבולות. הייתי בטוחה שהשמדת עולם תתחיל להגדיר את הגבולות שלי, אבל העורך פשוט משך בכתפיו ואמר, "מגניב".

 

8.      איך היה לכתוב ספר בעולם "מלחמת הכוכבים"? האם את מתכוונת לכתוב ספרים נוספים בעולמות מוכרים אחרים?

נהנתי לעבוד עם העורכים בדל ריי ועם צוות ההמשכיות של לוקאספילם. ומכיוון שהספר שלי, מסע אפל, היה באמצע של סדרת ספרים ארוכה (סדרת מסדר הג'די החדש. הספר היה ה-10 מסדרה של 20 ספרים. בסדרה משתתפו ותיקי ממלכות אחרים כמו בוב סלבטורה וטרוי דנינג), שוחחתי הרבה בדוא"ל ובטלפון עם הסופרים האחרים. שיתוף פעולה כזה הוא מהנה ביותר. וזאת חוויה מדהימה להיות חלק מתופעת פופולארית מדהימה כמו מלחמת הכוכבים. על אף כל זאת, איני מתכוונת לחזור לגלקסיה רחוקה מאוד, ואני לא מחפשת עולמות משותפים אחרים בעת זאת של חיי. הייתי רוצה להתחיל להתמקד בעולמות שאני יוצרת, ואולי לכתוב בזאנרים אחרים.

 

הרבה תודה על הראיון, איליין, ובהצלחה בספריך העתידיים.

אני מודה על ההזדמנות 'לצ'טט' עם הקוראים הישראלים